Civilizációs betegségnek is tekinthetjük, kialakulásában fontos szerepet játszik az ülő életmód, a helytelen táplálkozás, a túlsúly, higiénés problémák, esetenként a szűlés, folyamatos székrekedés, lehet örökletes és az is előfordul, hogy egy más betegség következménye -pl. májcirózis.
A belső aranyerek annyira meg tudnak növekedni, hogy ki tudnak csúszni a végbélnyilláson. A belső aranyerek súlyosságát stádiumokban fejezzük ki, IV stádiumot különböztetünk meg, annak függvényében hogy a duzzanat spontán vagy visszataszítással megy vissza a végbélcsatornába vagy már nem lehet visszatenni. |
Az aranyeresség vezető tünetei a vérzés, viszketés, kitüremkedés, váladékozás, fájdalom, azonban más végbélbetegségek, így a végbélrák jelei is lehetnek!!!
Hogyan történik a kezelés?
Az aranyerességet a kezdeti stádiumban konzervatív módon kell kezelni (életmód változtatás, rendszeres, puha székletről való gondoskodás, akut esetekben kenőcsök, kúpok használata)
Íme 4 kicsi dolog amely nagy gondoktól véd meg:
1. A székelési ingert nem szabad visszaszorítani, el kell menni a wc-re
2. A wc-n csak egy dologgal foglalkozzon, hamar végezze el, ne kösse össze időrabló szokásokkal!
3. Fogyasszon rostban gazdag ételeket, naponta 1.5-2 l folyadékot, az ételt jól rágja meg, tartsa be a fő étkezési időpontokat!
4. Mozogjon rendszeresen!
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Az előrehaladottabb stádiumban lévő aranyérbetegséget vagy a konzervatív kezelésre nem válaszoló aranyerességet kis traumát okozó beavatkozással gyógyítjuk a következő módon:
* Scleroterápia -az erek környékére zsugorító anyagot fecskendezek be egy anuskópon keresztül, amely összehúzza az ereket és a körülötte lévő nyálkahártyát, ezzel megszüntetve a vérzést.
*Crioterapia – folyékony nitrogén segítségével fagyasszák az aranyereket, amelyek roncsolódnak és a széklettel együtt távoznak. *Fototerépia - az aranyér infravörös sugárral történő roncsolása és elzárása.
|